Wzorcowanie płytek wzorcowych Kalibracja płytek wzorcowych długości stalowych i ceramicznych wszystkich klas dokładności

wzorcowanie płytek wzorcowych z wykorzystaniem komparatora

Przewiń

Wzorcowanie płytek wzorcowych to jedno z najbardziej wymagających i odpowiedzialnych zadań stojącym przed laboratorium wzorcującym. Płytki wzorcowe długości to podstawowy wzorzec stosowany w niemal każdej firmie produkcyjnej do ustawiania i sprawdzania własnych narzędzi pomiarowych. Na podstawie wyników i stanu posiadanego wzorca podejmowane są istotne decyzje mające wpływ na poziom jakości produktu, a w konsekwencji nawet na życie człowieka.

Z tego powodu wyniki wzorcowania posiadanych płytek wzorcowych muszą gwarantować pełne zaufanie oraz być wyznaczone jak najdokładniejszym przyrządem gwarantującym możliwie najniższą niepewność pomiaru.

Wzorcowanie płytek wzorcowych – metoda

Zgodnie z tymi zasadami odbywa się każde wzorcowanie płytek wzorcowych w laboratorium wzorcującym Metrica. Dysponujemy najnowszym stanowiskiem do kalibracji płytek wzorcowych marki Feinmess-Suhl, które zapewnia niepewność pomiarową U=0,03 μm + 0,002 x D (dla płytek o wymiarze do 100 mm). Kalibracja płytek wzorcowych odbywa się w ściśle monitorowanych warunkach środowiskowych.

wzorcowanie płytek wzorcowych
wzorcowanie płytek wzorcowych z wykorzystaniem komparatora

W połączeniu ze skutecznym systemem zarządzania zgodnym z najnowszym wydaniem normy ISO/IEC 17025 oraz zaawansowanym rozwiązaniom wspierającym, oraz przy zachowaniu pełnej spójności pomiarowej, gwarantujemy wzorcowanie Państwa wzorców z pełnym zaufaniem.

Wzorcujemy płytki wzorcowe w klasach 0, 1, 2 i niższych wykonane ze stali, węglika oraz ceramiki. Na życzenie klienta wzorcowanie może być opatrzone orzekaniem o zgodności i przynależności do odpowiedniej klasy dokładności. W przypadku niespełnienia wymagań lub uszkodzenia pojedynczych elementów kompletu, oferujemy docieranie bądź wymianę i uzupełnienie do stanu pozwalającego na przypisanie kompletu do żądanej klasy.

Poza standardowymi kompletami wykonujemy także wzorcowanie zestawów do sprawdzania suwmiarek oraz zestawów do sprawdzania mikrometrów (wzorcowanie płytek o niestandardowych wymiarach).

Na co uważać zamawiając wzorcowanie płytek?

Zdarza się, że kupując płytki wzorcowe otrzymujemy wraz z nimi certyfikat, na którym wyznaczony jest jedynie błąd długości środkowej dla każdej z płytek. Niestety taki dokument nie może być traktowany jako świadectwo, na podstawie którego da się określić klasę płytek!

Norma ISO 3650 podaje 3 charakterystyki, na podstawie których każda płytka jest oceniana pod kątem klasy, są to:

  • błąd długości środkowej
  • zmienność długości
  • przywieralność/ odchyłka od płaskości

Samo wyznaczenie odchyłki środkowej pozwala jedynie na ocenę przydatności płytki do konkretnych zastosowań i powinno być stosowane z rozwagą.

Polecamy artykuł na temat płytek wzorcowych.