Pomiar szczelin zapewniamy najbardziej precyzyjne pomiary szczelin

Przewiń

Pomiary szczelin i dopasowania elementów (z angielskiego gap & flush) są ogromnie ważnym składnikiem zapewnienia jakości produktu w branżach takich jak automotive, lotnictwo czy energetyka. Poza aspektem estetycznym, właściwe dopasowanie elementów karoserii czy poszycia kadłuba samolotu zapewnia skuteczną aerodynamikę, a w niektórych przemysłach pełni kluczową rolę w osiągnięciu funkcjonalności produktu (np. zachowanie szczelności). Precyzyjny pomiar szczelin jest często niemożliwy do zrealizowania powszechnie dostępnymi prostymi przyrządami pomiarowymi (szczelinomierz, suwmiarka) z uwagi na niską dokładność pomiaru, ryzyko odkształceń i uszkodzenia produktu oraz znaczny wpływ operatora na wynik. Aktualnie najlepsze wyniki w zakresie kontroli szczelin i dopasowania osiąga się metodami optycznymi, w tym wykorzystującymi światło lasera.

Precyzyjne narzędzia do pomiaru dopasowania i szczelin

Przemysłowym standardem i bez wątpienia najbardziej rozpowszechnionym i cenionym rozwiązaniem służącym między innymi do wymienionych wyżej zastosowań jest system GapGun PRO. Jako jedyne na świecie laserowe urządzenie pomiarowe umożliwia pomiar powierzchni połyskowych oraz matowych przy użyciu jednego sensora, co możliwe jest dzięki opatentowanemu systemowi regulacji ekspozycji. Zaawansowane algorytmy oprogramowania systemu GapGun umożliwiają pomiary szczelin w dowolnych konfiguracjach pod kątem:

  • Koloru i połyskowości: GapGun PRO mierzy zarówno powierzchnie matowe jak i wysoce połyskowe, w tym chromowane.
  • Kształtu: GapGun PRO precyzyjnie wyznacza wielkość szczeliny niezależnie od zakończenia krawędzi elementów – prostokątnych, o niewielkim promieniu zaokrąglenia, o dużym promieniu zaokrąglenia oraz dowolnych kombinacji powyższych rodzajów.
  • Dostępności do szczeliny i zdefiniowanego miejsca pomiaru: GapGun PRO jest w stanie mierzyć szerokość szczeliny nawet w miejscach i głębokościach niedostępnych dla innych urządzeń optycznych.
  • Gabarytów produktu: z uwagi na pełną mobilność, niespotykanie długi czas pracy na baterii oraz kompaktowe rozmiary, GapGun PRO może być używany w dowolnym miejscu w zakładzie produkcyjnym.
  • Rozmiaru cechy: dostępny wachlarz sensorów VChange pozwala na pokrycie potrzeb pomiarów szczelin od 0,00 mm do ponad 50 mm.
  • Wymagań dokładności: GapGun PRO jako jedyny na rynku został zatwierdzony przez największych producentów takich jak TOYOTA, AIRBUS, RENAULT czy ROLLS-ROYCE jako przyrząd pomiarowy do pomiaru szczelin zdolny do spełnienia wymagań MSA.
  • Materiału i rodzaju elementów: GapGun PRO może wykonywać pomiar w sposób całkowicie bezstykowy umożliwiając wolne od nacisku pomiarowego pomiary elementów elastycznych (miękkie tworzywa, pianka itp.).

Zautomatyzowane stanowiska pomiarowe wykonujące pomiar szczelin i dopasowania elementów

Oprócz przenośnego systemem GapGun PRO firma METRICA oferuje zautomatyzowane stanowiska pomiarowe zbudowane w oparciu o roboty współpracujące firmy Universal Robots lub indywidualne realizacje wykorzystujące istniejące linie produkcyjne, stoły obrotowe i wiele więcej. Zastosowanie systemu VECTRO, który umożliwia wykorzystanie zdolności pomiarowych systemu GapGun PRO do pomiarów automatycznych pozwala na drastyczną poprawę wydajności produkcji, poprawę jakości oraz obniżenie kosztów wytwarzania i kosztów braku jakości.

Typowe zastosowania w obszarze pomiaru szczelin realizowane przez systemy GapGun PRO i VECTRO:

Pomiar szczelin GapGun

Pomiar szczeliny i licowania elementów karoserii samochodu

Pomiar szerokości szczelin Gapgun

Pomiar szczelin między panelami poszycia kadłuba samolotu lub śmigłowca

Pomiar szczelin i dopasowania płytek w reaktorze w przemyśle energetycznym

Please follow and like us: